July 7 | 10:00 – 18:00 Moscow timeLive streaming

International
industrial marathon
INNOPROM
Major international event connecting manufacturers from Europe, Asia and America

General partners:
With the participation of:
The official partner of the cultural program:
INNOPROM — July 7, 2020
  • Business program from 10 a.m. until 6 p.m. — mixed online and offline formats and branded venues in different parts of the world
  • 8-hour program on the most trending topics of the global industrial world
  • Dialogue between heads of governmental and business bodies of Russia and major foreign economic partners
  • 30 events: live streaming and discussions with 200 speakers from the leading industrial enterprises of the world broadcasted for 20,000 professionals worldwide
  • Networking with global experts and showroom participants
Subscribe to INNOPROM exclusive newsletter

Enter your email here and get all important announcements and exclusive materials of the international industrial marathon INNOPROM

By subscribing you agree to receive INNOPROM newsletter and agree with the terms of personal data processing policy
SPEAKERS
Denis Manturov
Minister of Trade and Industry
of the Russian Federation
Evgeny Kuyvashev
Governor of the Sverdlovsk Region
Marco Camozzi
CEO, Camozzi Automation
Jean-Pascal Tricoire
Chairman of the Board
CEO, Schneider Electric
Eugene Kaspersky
CEO, Kaspersky
Klaus Helmrich
CEO, Siemens Digital Industries Board Member, Siemens AG
Alaa Ezz
Secretary General of the Union of African Chambers
Anton Atrashkin
INNOPROM Business Program Director
Nicolas Maure
Senior Vice President of Eurasia Region, RENAULT, Chairman of the Board, AVTOVAZ
Dmitry Pumpyansky
Chairman of TMK, Chairman of the RSPP Technical Regulation, Standardization and Conformity Assessment Committee
Christian Knill
CEO, Knill Energy Holding
Ricardo Flores
President of the National Society of Industries, Peru
Bernard Charlès
Vice Chairman and CEO of Dassault Systèmes
Ivan Pokrovsky
Executive Director, Association of Developers and Manufacturers of Electronics
Alexis Rodziank
President of the American Chamber of Commerce in Russia
Vladimir Novikov
General Director, VEB-Engineering
Maria Spiridonova
Risk Services Group, Deloitte CIS Enterprise
Vasily Chugunov
Branch Director, Gazpromneft-SM
Mikhail Sutyaginsky
Chairman of the Board of Directors, GC Titan
Igor Lyashkov
Deputy Director, Federal State Unitary Enterprise “STC Himvest” of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation
Kirill Kaem
Senior Vice President for Innovations, Skolkovo Foundation
Konstantin Babkin
President, Rosspetsmash Association
Petr Fradkov
Chairman, Promsvyazbank
Andrey Kuzyaev
Member of the Board of Directors, President, General Director of ER-Telecom Holding
Arseny Brykin
Director of External Communications, Roselectronics
Vladimir Dozhdev
Director of the Department of Digital Technologies, Ministry of Industry and Trade of Russia
Alexey Dmitrienko
Member of Federation Council Committee on Economic Policy
Vasiliy Shpak
Head of the Department of Radioelectronic Industry, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation
Andrey Bezrukov
Member of Board, Association of Developers and Manufacturers of Electronics
Sergey Vikharev
Director of Technological Practice in Risk Consulting, KPMG in Russia and CIS
Andrey Sholokhov
Deputy General Director for National Projects, SoftLine
Zoya Kaika
Deputy General Director, SOLLERS
Artem Natrusov
Vice President (Information Technology), EVRAZ
Ilya Kurmyshev
Director for Market Development, NTI
Maria Glukhova
Vice President, Managing Director, Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs (RSPP)
Ekaterina Solntseva
Director for Digitalization, ROSATOM
Leonid Tikhomirov
CEO of ITPS
Vladimir Shatunin
CEO, Electroshield-Samara
Olga Zakharova
Deputy General Director, Agency for Strategic Initiatives to Promote New Projects
Nonna Kagramanyan
Vice-President, Head of the Executive Committee, Business Russia
Maxim Prachik
Director General, Development Corporation of Middle Ural
Alexey Budaev
Vice President, Director for Medium and Regional Corporate Business, Promsvyazbank
Francesco Pensabene
Trade Commissioner, Director of ICE Moscow, Trade Promotion Section of the Italian Embassy in Moscow, Coordinator for Russian Federation, Armenia & Belarus
Didit Ratam
Chairman of the Russia-CIS Committee, Indonesian Chamber of Commerce and Industry (KADIN)
Alexander Morozov
Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation
Sergey Selivanov
Director for Exhibition, Fair and Congress Activities, CCI
Mikhail Korolkov
Head of Digital Technology Center, Gazprom Neft
Alexei Belyakov
Vice-President, Executive Director of Advanced Manufacturing Technology Cluster, Skolkove Foundation
Anton Malkov
Board Member, Galaktika Corporation
Sergey Kazantsev
Director for Digital Transformation, NLMK Group
Bernard Charlès
Vice chairman and CEO of Dassault Systèmes
Dennis-Kenji Kipker
Legal Advisor, VDE Association for Electrical, Electronic & Information
Nadezhda Ovsyannikova
Senior Director for Corporate Communications, Eastern Europe Region, Baltika
Margarita Nagoga
Director of the Corporate Communications Department, RusHydro
Alexander Brechalov
Head of Udmurt Republic
Dmitry Azarov
Governor of Samara region
Sergey Ryzhov
General Director, MICE Market, Author of Methodology for the Development of Industrial Tourism in Regions of Russia
Sergey Kortov
First Vice-Rector, UrFU
Konstantin Kravchenko
Director of Information Technologies, Uralvagonzavod
Alexey Gruzdev
Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation
Andrey Sobolev
Trade Representative of the Russian Federation in Germany
Sergey Iniushin
Trade Representative of the Russian Federation in the People's Republic of China
Dahmen Burkhard
Chairman of the Managing Board SMS Group, Member of the Board of the Committee on Eastern European Economic Relations
Sergey Tikhomirov
President of Consortium "Kodex/Techexpert"
Viktor Lesh
CEO, Sinara-Transport Machines
Boris Pozdneev
Chairman of the Board, Association of Digital Innovations in Machine Building
Andrey Lotsmanov
First Deputy of the Chairman of RSPP's Committee for technical regulation, standardization and conformity assessment
Alexei Abramov
Head of the Federal Agency on Technical Regulating and Metrology
Aleksey Besprozvannykh
Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation
Alexander Shokhin
President of the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs
Alexander Liberov
President of Siemens in Russia
Alexander Rahr
Deputy Chairman of the Council of the Russian Economy in Germany
Victoria Kazakova
Minister of Investment and Development of the Sverdlovsk Region
Alexey Orlov
First Deputy Governor of the Sverdlovsk Region
Alexander Mazhuga
Rector of Mendeleev University of Chemical Technology of Russia
Valery Hurynovich
CEO, Galen
Andrey Laptev
Director of Business Development and Corporate Venture Projects of Severstal
Alisher Kalanov
Head of Investment Division, RUSNANO Management Company
Mikhail Lifshitz
Chairman of the Board of ROTEC
Alexander Tyunin
CEO of UMATEX
Vadim Sorokin
President, GAZ Group
Suren Vardanyan
Vice-President of the Moscow Chamber of Commerce and Industry
Markus Jerger
Director General of the German Association for Small and Medium-sized Businesses
Detlev Reicheneder
Senior Director, Business Strategy (Design & Manufacturing), Autodesk
Sergey Serebryakov
Director of Petersburg Tractor Plant
Dmitry Molokanov
Managing Director, Michelin
Victor Bespalov
Vice President and CEO, Siemens Digital Industries Software in Russia, CIS and Turkey
Hartmut Pütz
President, Mitsubishi Electric Factory Automation, European BG
Sergey Derkach
Trade Representative of the Russian Federation in Argentina
Sergey Rossomakhov
Trade Representative of the Russian Federation in the Republic of Indonesia
Alexander Borisov
Head of the Research and Technology Office in Russia, Bosch
Sergey Mytenkov
Vice President, Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs
Nikolai Legkodimov
Partner, Head of Technology Consulting, Head of Technology, Media & Telecommunications, KPMG in Russia and the CIS
Tatyana Gorovaya
GR Director, Nissan Manufacturing RUS
Andrey Besedin
President of the Ural Chamber of Commerce and Industry
Anatoly Gaydansky
General Director, AeroComposit
Pavel Chinsk
General Director, CCI France Russie
Deborah Bronnert CMG
British Ambassador to Russia
Alexander Krasnov
Head of the IT Department, Russian Helicopters
Sergey Karpunichev
Head of Discrete Manufacturing, SAP CIS
Marco Brey
Head of Strategy for Russia, Belarus and Central Asia, Siemens
Hannes Farlock
Managing Director DEinternational, German-Russian Сhamber of Commerce
Oleg Gorlov
Trade Representative of the Russian Federation in Peru
Mikhail Makarov
Trade Representative of the Russian Federation in France
Andrei Mokrousov
Trade Representative of the Russian Federation in Uzbekistan, Representative of the Ministry of Investment and Foreign Trade of Uzbekistan
International marathon INNOPROM
business program July 7, 2020
Your local time
in English
Duration: 110 minutes
Andrey Besedin
President of the Ural Chamber of Commerce and Industry
Moderator
Suren Vardanyan
Vice-President of the Moscow Chamber of Commerce and Industry
Moderator
Anton Atrashkin
INNOPROM Business Program Director
Moderator
Speakers
Alexey Gruzdev
Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation
Evgeny Kuyvashev
Governor of the Sverdlovsk Region
Sergey Iniushin
Trade Representative of the Russian Federation in the People's Republic of China
Lu Kung
Deputy Chairman, CCI of Wuhan, Founder of Shanghai Sinachain Supplychain Group
Sergey Rossomakhov
Trade Representative of the Russian Federation in the Republic of Indonesia
Andrei Mokrousov
Trade Representative of the Russian Federation in Uzbekistan, Representative of the Ministry of Investment and Foreign Trade of Uzbekistan
Alaa Ezz
Secretary General of the Union of African Chambers
Didit Ratam
Chairman of the Russia-CIS Committee, Indonesian Chamber of Commerce and Industry (KADIN)
Artificial Intelligence for Flexible Manufacturing
International cooperation and export track
Hall 2
Event partner
in English
Duration: 60 minutes
Hannes Farlock
Managing Director DEinternational, German-Russian Сhamber of Commerce
Moderator
Speakers
Marco Brey
Head of Strategy for Russia, Belarus and Central Asia, Siemens
Sergey Mytenkov
Vice President, Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs
Alexander Borisov
Head of the Research and Technology Office in Russia, Bosch
Sergey Karpunichev
Head of Discrete Manufacturing, SAP CIS
Alexander Krasnov
Head of the IT Department, Russian Helicopters
in English
Duration: 130 minutes
Nikolay Uskov
Forbes Russia Editor in Chief
Moderator
Speakers
Arkady Dvorkovich
Chairman of the Skolkovo Foundation
Alexander Morozov
Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation
Petr Fradkov
Chairman, Promsvyazbank
Vadim Sorokin
President, GAZ Group
Konstantin Babkin
President, Rosspetsmash Association
Sergey Serebryakov
Director of Petersburg Tractor Plant
Alexander Liberov
President of Siemens in Russia
The Experience of Great Britain. The Evolution of Enterprise: the Future Lies with Ecology
International cooperation and export track
Hall 2
Event partner
in English
Duration: 60 minutes
Natalia Aristova
Senior Associate, EY
Moderator
Speakers
Deborah Bronnert CMG
British Ambassador to Russia
Evgeniya Frantskevich
Senior SHE specialist, AstraZeneca
Richard Smith
International Distributor Manager, Filtermist
Tatyana Gorovaya
GR Director, Nissan Manufacturing RUS
Joseph McCarney
Head of SEC Marketing Global Market Development Manager, Johnson Matthey
Infrastructure Projects: Investment Niches for the Manufacturing Business
International cooperation and export track
Hall 4
Event partner
in English
Duration: 60 minutes
Duration: 60 minutes
Speakers
Vladimir Dozhdev
Director of the Department of Digital Technologies, Ministry of Industry and Trade of Russia
Hartmut Pütz
President, Mitsubishi Electric Factory Automation, European BG
Konstantin Kravchenko
Director of Information Technologies, Uralvagonzavod
Mikhail Matveev
Head of the Industrial Automation Center, MTS
Anton Malkov
Board Member, Galaktika Corporation
Sergey Kortov
First Vice-Rector, UrFU
Anton Atrashkin
INNOPROM Business Program Director
Moderator
Speakers
Denis Manturov
Minister of Trade and Industry of the Russian Federation
Jean-Pascal Tricoire
CEO, Schneider Electric
Bernard Charlès
Vice chairman and CEO of Dassault Systèmes
Marco Camozzi
CEO, Camozzi Automation
Klaus Helmrich
CEO, Siemens Digital Industries and Board Member, Siemens AG
Eugene Kaspersky
CEO, Kaspersky
Christian Knill
CEO, Knill Energy Holding
Standardization as the Foundation of Industry 4.0
Industrial automation track
Hall 1
Event partner
in English
Duration: 130 minutes
Speakers
Dmitry Pumpyansky
Chairman of TMK and Chairman of the RSPP Technical Regulation, Standardization and Conformity Assessment Committee
Alexander Shokhin
President of the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs
Aleksey Besprozvannykh
Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation
Dahmen Burkhard
Chairman of the Managing Board SMS Group, Member of the Board of the Committee on Eastern European Economic Relations
Dennis-Kenji Kipker
Legal Advisor, VDE Association for Electrical, Electronic & Information
Alexei Abramov
Head of the Federal Agency on Technical Regulating and Metrology
Markus Reigl
Director of Technical Regulation and Standardization SIEMENS AG
Andrey Lotsmanov
First Deputy of the Chairman of RSPP's Committee for technical regulation, standardization and conformity assessment
Jens Belmann
Head of Small and Medium Business Department, German Eastern Business Association
Jean-Francois Legrain
Ambassador of Alliance Industry of the Futur (AIF) in Russia & CIS
Boris Pozdneev
Chairman of the Board, Association of Digital Innovations in Machine Building
Viktor Lesh
CEO, Sinara-Transport Machines
Sergey Tikhomirov
President of Consortium "Kodex/Techexpert"
in English
Duration: 60 minutes
Nikolai Legkodimov
Partner, Head of Technology Consulting, Head of Technology, Media & Telecommunications, KPMG in Russia and the CIS
Moderator
Speakers
Vladimir Dozhdev
Director of the Department of Digital Technologies, Ministry of Industry and Trade of Russia
Scott Barnett
Global Robotics & Automation Leader, 3M
Kirill Kaem
Senior Vice President for Innovations, Skolkovo Foundation
Artem Natrusov
Vice President (Information Technology), EVRAZ
Zoya Kaika
Deputy General Director, SOLLERS
Victor Bespalov
Vice President and CEO, Siemens Digital Industries Software in Russia, CIS and Turkey
Sergey Kazantsev
Director for Digital Transformation, NLMK Group
in English
Duration: 60 minutes
Speakers
Andrey Sholokhov
Deputy General Director for National Projects, SoftLine
Detlev Reicheneder
Senior Director, Business Strategy (Design & Manufacturing), Autodesk
Ekaterina Solntseva
Director for Digitalization, ROSATOM
Sergey Vikharev
Director of Technological Practice in Risk Consulting, KPMG in Russia and CIS
Alexei Belyakov
Vice-President, Executive Director of Advanced Manufacturing Technology Cluster, Skolkove Foundation
Mikhail Korolkov
Head of Digital Technology Center, Gazprom Neft
Mikhail Matveev
Head of the Industrial Automation Center, MTS
Иван Митрофанов
Руководитель по цифровизации бизнес-процессов, «МегаФон»
Financing Medium-Sized Enterprises: How to Build Business Cooperation with Development Institutions
International cooperation and export track
Hall 4
Event partner
in English
Duration: 60 minutes
Sergey Selivanov
Director for Exhibition, Fair and Congress Activities, CCI
Moderator
Speakers
Victoria Kazakova
Minister of Investment and Development of the Sverdlovsk Region
Maria Glukhova
Vice President, Managing Director, Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs (RSPP)
Alexey Budaev
Vice President, Director for Medium and Regional Corporate Business, Promsvyazbank
Vladimir Novikov
General Director, VEB-Engineering
Ilya Kurmyshev
Director for Market Development, NTI
Natalia Chernysheva
Business Development Director, Cluster of Advanced Manufacturing, Nuclear and Space Technologies, Skolkovo Foundation
Maxim Prachik
Director General, Development Corporation of Middle Ural
Composites and Metals: Which Materials will be Relevant in 10 Years?
Innovations and technologies track
Hall 3
Event partner
in English
Duration: 60 minutes
Anatoly Gaydansky
General Director, AeroComposit
Moderator
Speakers
Alexander Tyunin
CEO of UMATEX
Mikhail Lifshitz
Chairman of the Board of ROTEC
Alisher Kalanov
Head of Investment Division, RUSNANO Management Company
Andrey Laptev
Director of Business Development and Corporate Venture Projects of Severstal
Valery Hurynovich
CEO, Galen
Alexander Mazhuga
Rector of Mendeleev University of Chemical Technology of Russia
Industrial Tourism — 4Ps Communication Strategy
International cooperation and export track
Hall 5
Event partner
in English
Duration: 200 minutes
Sergey Ryzhov
General Director, MICE Market, Author of Methodology for the Development of Industrial Tourism in Regions of Russia
Moderator
Speakers
Olga Zakharova
Deputy General Director, Agency for Strategic Initiatives to Promote New Projects
Alexey Orlov
First Deputy Governor of the Sverdlovsk Region
Андрей Чибис
Губернатор Мурманской области
Dmitry Azarov
Governor of Samara region
Alexander Brechalov
Head of Udmurt Republic
Margarita Nagoga
Director of the Corporate Communications Department, RusHydro
Ildar Abdulin
Managing Partner, Russian Business Center Association
Лариса Малофеева
Менеджер по развитию промышленного туризма и промышленного телевидения АО «Выксунский металлургический завод»
Nadezhda Ovsyannikova
Senior Director for Corporate Communications, Eastern Europe Region, Baltika
Olga Shandurenko
Head of Program, Agency for Strategic Initiatives
Export from Russia. How to Enhance its Growth?
International cooperation and export track
Hall 4
Event partner
in English
Duration: 60 minutes
Nonna Kagramanyan
Vice-President, Head of the Executive Committee, Business Russia
Moderator
Speakers
Alexey Orlov
First Deputy Governor of the Sverdlovsk Region
Alexis Rodziank
President of the American Chamber of Commerce in Russia
Tetsuya Umetsu
Head of the Japan External Trade Organisation in Russia
in English
Duration: 130 minutes
Andrey Besedin
President of the Ural Chamber of Commerce and Industry
Moderator
Suren Vardanyan
Vice-President of the Moscow Chamber of Commerce and Industry
Moderator
Anton Atrashkin
INNOPROM Business Program Director
Moderator
Speakers
Andrey Sobolev
Trade Representative of the Russian Federation in Germany
Markus Jerger
Director General of the German Association for Small and Medium-sized Businesses
Alexander Rahr
Deputy Chairman of the Council of the Russian Economy in Germany
Marco Ferro
President of ICE (Italian Trade Agency), Buenos Aires
Mikhail Makarov
Trade Representative of the Russian Federation in France
Nicolas Maure
Senior Vice President of Eurasia Region, RENAULT, Chairman of the Board, AVTOVAZ
Oleg Gorlov
Trade Representative of the Russian Federation in Peru
Ricardo Márquez Flores
President of the National Society of Industries, Peru
Sergey Derkach
Trade Representative of the Russian Federation in Argentina
Шунко Рохас
Основатель Quipu, член правления Российско-аргентинского делового совета
Сергей Катырин
Президент, ТПП РФ
Global Business Management Trends and the Pandemic: the Experience of French Companies
International cooperation and export track
Hall 2
Event partner
in English
Duration: 60 minutes
Lidia Sutormina
Event Management Director, CCI France Russie
Moderator
Speakers
Vladimir Shatunin
CEO, Electroshield-Samara
Pavel Chinsk
General Director, CCI France Russie
Mikhail Makarov
Trade Representative of the Russian Federation in France
Edgars Puzo
CEO, Atos Russia, CIS and the Baltics
Dmitry Molokanov
Managing Director, Michelin
Andrey Zhavoronkov
President, Sodexo Russia and CIS
Anton Chudaev
CEO, POMA (Russia)
in English
Duration: 60 minutes
Igor Lyashkov
Deputy Director, Federal State Unitary Enterprise “STC Himvest” of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation
Moderator
Speakers
Mikhail Sutyaginsky
Chairman of the Board of Directors, GC Titan
Vasily Chugunov
Branch Director, Gazpromneft-SM
Alexander Smelov
Head of Operational Improvement Group, Apatit
Ildar Sagadeev
Deputy Director General, Vostokneftezavodmontazh
Leonid Tikhomirov
CEO of ITPS
Maria Spiridonova
Risk Services Group, Deloitte CIS Enterprise
Alexander Ivashkin
Senior Manager for Risk Management, Deloitte Academy
Russian Electronics in the Focus of Attention
Innovations and technologies track
Hall 4
in English
Duration: 60 minutes
Andrey Bezrukov
Member of Board, Association of Developers and Manufacturers of Electronics
Moderator
Speakers
Vasiliy Shpak
Head of the Department of Radioelectronic Industry, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation
Alexey Dmitrienko
Member of Federation Council Committee on Economic Policy
Ivan Pokrovsky
Executive Director, Association of Developers and Manufacturers of Electronics
Arseny Brykin
Director of External Communications, Roselectronics
Svetlana Legostaeva
General Director, Autonomous Non-Commercial Organization “Computing Technologies”
INNOPROM Cultural Program
Hall 1
Event partner
Duration: 120 minutes
Arseny Negodyaev
Ural Music Night Coordinator, Author of RadioCidre Telegram Channel
Moderator
Lubov Bondarenko
Ural Music Night Organization Committee
Moderator
Performers
Lollypop Lorry band
One of the most relevant ska bands of the planet
NUGGERS band
Stylish and powerful brass band
Singer-songwriter Romario
Frontman of Romario band
Alexey Ivashchenko
Singer-songwriter, actor, guitarist
INNOPROM SHOWROOM
TASS ABOUT INNOPROM
CONTACTS

Email us: we are here to answer your questions about the event, to help join the live streaming and deal with any technical issues.

How to participate:
online@innoprom.com
Technical questions:
help@innoprom.com
General media partner
Strategic media partners
Official media partners
Industry partners
We use cookies to make this website work correctly
OK